niedziela, 10 listopada 2013

Kościół w Tropiu - cz.II - otoczenie.                 Dzisiaj jeszcze nie wnętrze kościoła, ale jego otoczenie, gdyż też jest godne uwagi.


Tak kościół prezentował się w promieniach słonecznych, gdy mu robiłam zdjęcie. Na dziedziniec kościelny wchodzi się z dwu stron. To wejście jest od strony promu, którym przeprawiamy się przez Dunajec.


To zdjęcie przedstawia okazałą plebanię i dzwonnicę. Schodami obok dzwonnicy schodzimy drugim wejściem, które prowadzi od szosy kierującej się w kierunku promu oraz w kierunku Rożnowa i Gródka nad Dunajcem.


Cała góra, na której stoi  kościół otoczona jest kamiennym różańcem wykonanym przed laty przez nieżyjącego już kamieniarza, kuzyna mojej mamy. Jedna ze stacji różańca znajduje się na dziedzińcu kościoła,
Kolejna stacja i kaplica przedpogrzebowa, która poświęcił w Dzień Zaduszny tego roku ksiądz biskup Bobowski, biskup pomocniczy w  Diecezji Tarnowskiej. Mielimy przyjemność uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył.A to jest  kaplica na cmentarzu , a poniżej zdjęcie grobu pięciorga dzieci z uroczym aniołem. Szkoda, że krzyż jest tak ustawiony, że niestety przesłania figurkę. Grób prawdopodobnie jest z okresu międzywojennego, ale młody człowiek, który odnawiał na nim napisy nie potrafił nic na jego temat więcej powiedzieć. Dzieci były rodzeństwem. Na cmentarzu znajduje się sporo nagrobków  z okresu międzywojennego. Niestety już są trochę zaniedbane, a szkoda, gdyż  te groby to historia Tropia i okolicznych wsi.W następnym poście pokażę wnętrze kościoła. Przypominam, że gdyby ktoś chciał poznać historię kościoła w Tropiu, a jest bardzo ciekawa można się z nią zapoznać tu.

3 komentarze:

 1. Ciekawe i piękne jest otoczenie kościoła. Okazała dzwonnica, kamienny różaniec też jest ciekawy i podoba mi się sam pomysł jego zrobienia.
  Nagrobek wzruszający, kryje się w nim rozpacz rodziców.
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zachwycona Twoim postem. Tropie to miejsce, które pragnę zobaczyć...
  Nagrobek robi wrażenie. Utrata 5 dzieci to ogromna rozpacz dla rodziców.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący post, a zdjęcia są bajeczne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawione słowo.